Problemy z kleszczami

Okres ciepłego lata to zawsze czas, gdy chcemy spędzać bardzo dużo czasu na świeżym powietrzu. Bardzo często w tym okresie wybieramy się również do parków czy lasów, gdzie chcemy spędzić trochę czasu blisko natury. Tak naprawdę jednak trzeba pamiętać o tym, że również w lesie czy w parku musimy odpowiednio dbać o siebie i pamiętać o swoim bezpieczeństwie. W Polsce w ostatnim czasie, również w tym roku szczególnie trudny będzie problem nadmiernej ilości kleszczy (tych z Rosji), z którymi trudno sobie poradzić.

Coraz słabsze zimy, które panują w Polsce sprawiają, że takie robaki nie wymierają w okresie zimy i są w stanie go przeczekać w doskonałej formie. Tym samym, gdy przychodzi wiosna i lato pojawia się ich bardzo dużo i niosą za sobą dużo niebezpieczeństwa dla naszego zdrowia. Szczególnie jeśli chodzi o kleszcze, trzeba wykazać się bardzo dużą ostrożnością, ponieważ można się bardzo szybko nabawić różnorakich problemów ze zdrowiem, z którymi będzie sobie trudno poradzić. Kleszcze niestety mogą przenosić bardzo wiele chorób i gdy tylko pojawią się w naszym ciele mogą stać się przyczyną boreliozy, która w najgorszych  sytuacjach może prowadzić nawet do zapalenia opon mózgowych a w pewnych przypadkach nawet do śmierci. W związku z tym trzeba być szczególnie ostrożnym, by nie doszło do takiego zakażenia.

Oczywiście nie możemy popadać w taką paranoję, że nie będziemy w ogóle wychodzili ze swojego domu. Zawsze bowiem warto korzystać ze świeżego powietrza, jeśli już się pojawia :D. Ładna pogoda skoro już panuje to warto z niej skorzystać – szczególnie że w ciągu ostatnich 2mc słonecznych dni było jak na lekarstwo. Zbliża się wrzesień i bum! Nagle dni pełne słońca… Wracając jednak do tematu: gdy wybieramy się do jakiegoś parku musimy pamiętać, by być ostrożnym. Spędzenie czasu w okolicach krzewów czy drzew dla naszego organizmu może być niebezpieczne. W związku z tym, gdy tylko wracamy z parku, lasu czy spaceru po łące powinniśmy bardzo dokładnie się umyć a następnie zrobić przegląd swojego ciała. To ważna kwestia ponieważ tak naprawdę trzeba jak najszybciej wyłapać, że w ogóle na naszym ciele pojawił się kleszcz. Wtedy jeszcze będzie można go szybko wyciągnąć i dzięki temu nie będzie problemu, że zacznie on zarażać nasz organizm jakimiś chorobami, które ma w sobie. Tak jednak dość często się zdarza ponieważ tak naprawdę kleszcze są nosicielami mnóstwa różnorakich bakterii. Gdy już wracamy z parku czy lasu i robimy oględziny swojego ciała powinniśmy zadbać o to, by były one wykonane jak najdokładniej. To bardzo ważne, ponieważ łatwo przeoczyć kleszcza a już po kilku dniach mogą się zacząć wielkie problemy ze zdrowiem – boreliozy. Najlepiej więc zaproponować komuś z rodziny, by dokładnie nas obejrzał. Będzie to najlepsze rozwiązanie, ponieważ taka osoba będzie mogła zobaczyć całe nasze ciało i sprawdzi czy gdzieś nie pojawił się kleszcz.

W momencie, gdy uda nam się zobaczyć że mamy kleszcza zaraz po powrocie można go szybko wycisnąć z ciała i przemyć wodą utlenioną czy też spirytusem. Jeśli jednak minie już kilka dni i dopiero wtedy uda nam się zobaczyć, że mamy w ciele kleszcza może już być problem z tym, by go wyciągnąć. Możemy przypuszczać, że w tym momencie nasze ciało w miejscu, gdzie jest kleszcz będzie już nieco spuchnięte i zaczerwienione. Najlepiej więc udać się wtedy do lekarza, który sam zajmie się usuwaniem kleszcza, prawdopodobnie po wcześniejszym nacięciu ciała. Jest to ważne, by usunąć wszystkie elementy tego insekta a następnie dobrze wyczyścić to miejsce, w którym znajdował się kleszcz. Jeśli dalej szło już zakażenie może się okazać, że lekarz nakaże nam przyjmowanie jeszcze innych środków leczniczych. Uwierzcie że dawkowanie antybiotykiem przez bite 3 tygodnie nie jest szczególnie przyjemne.

Zawsze wybierając się do parku czy lasu trzeba też bardzo dobrze zabezpieczyć się przed kleszczami. Nawet jeśli jest bardzo gorąco starajmy się nie odkrywać zbyt dużej ilości ciała, ponieważ jest to prosta droga dla kleszczy. Zawsze też warto zastosować pewne środki na komary czy kleszcze, dzięki którym możliwe, że uda się je nieco odstraszyć od siebie. Jeśli dobrze o siebie zadbamy to tak naprawdę możemy oczekiwać, że kleszcze nie zrobią nam jakiś szczególnych problemów. Jednak tylko od nas zależy czy będziemy w stanie sobie z nimi poradzić.